Det är länge sedan jag lovade Pumita att leta upp en gammal diabild jag tog 1987 när jag reste runt i Chile. Den här bilden har sin lilla historia. På den tiden bodde jag i Botkyrka söder om Stockholm och var med i den numera avsomnade Chilekommitten och lärde på så sätt känna många chilenska flyktingar som kommit till Sverige efter militärkuppen 1973 då president Salvador Allende mördades och ersattes av diktatorn Augusto Pinochet. Under min tio veckor långa resa i Chile bodde jag hos vänners familjer och fick vara med om många äventyr och träffa många fantastiska människor. En dag var jag och en kompis i Valparaíso för att träffa någon bekant till henne då någon plötsligt ropade mitt namn. Det var en vän från Sverige som flyttat tillbaka till Chile och byggt sig ett hus uppe på en av kullarna i Valparaíso. För att hedra Sverige hade han målat svenska flaggan på gaveln och det är det huset som du ser här, ännu inte helt klart. Om det står kvar än idag har jag ingen aning om, men hoppas förstås det.
Jag har scannat in diabilden och det var inte helt lätt att få den bra, men det får duga så här. Flaggans färger framträder i alla fall.
Läs även andra bloggares åsikter om foto, Chile, Sverige, hus, Valparaíso
Pumita säger:
Vilken underbar historia! Det låter så klyschigt att säga att världen är liten men det visar sig vara sant då och då… och det är lika kul varje gång.
Jag kanske har berättat om ett finskt par som jag träffade i Ecuador. Det visade sig att de var goda vänner till en chilenska som under en tid bodde i Helsingfors och var då arbetskamrat till min kusins fru. Vi träffades (jag och chilenskan alltså) för många år sedan på ett födelsedagskalas (hon är gudmor till min kusins son). En härlig människa! Det är därför jag kommer ihåg henne. Jag kanske till och med träffar henne igen en vacker dag… i Chile eller nåt. =)
19 december, 2010 — 11:30
FotografOliviaOlsson säger:
Besök gärna min fotoblogg!
19 december, 2010 — 16:24
Susanne säger:
Pumita: Nej, världen är inte så stor som man kan tro. Dessutom rör vi oss mycket över jordytan och korsar varandras banor en hel del och ibland blir det vid samma tillfälle. Jag tycker du får ge dig iväg till Chile igen, så träffar du säkert på henne igen. Eller kanske i Spanien. Eller någon annanstans. 🙂
19 december, 2010 — 21:43
Nollan säger:
Ja, världen är verkligen liten. Om huset finns kvar och flaggan, så missade jag det när jag var i Valparaiso för snart två år sedan. Måste nästan kolla med vännerna som bor där om de känner till det!
19 december, 2010 — 21:53
Susanne säger:
Nollan: Åh, det vore roligt att få veta. Jag har tyvärr inte många kontakter kvar efter alla mina flyttar.
20 december, 2010 — 22:19