CG tror alldeles säkert att jag glömt bort mina Eslövsfoton, men inte har jag det. Tiden har helt enkelt gått åt till att få rätsida på vattenskadad lägenhet och flytt och jag har inte alls kommit ut på någon fotopromenad. Men igår var det dags och jag gav mig ut i dimman på en knappt tre timmar lång promenad med kameran i hand. Bl. a. gick jag till ett av de nyare villaområdena i stan: Solkullen, där jag tog några bilder på den blandade bebyggelsen. Det finns många fantasirika hus att beskåda och varje gång jag går där så tänker jag att det var väldigt vad en del har pengar att lägga på sina hus för det ena ser ståtligare ut än det andra.
Detta är inlägg 81 av (minst) 100 i Eslöv 2011.
Läs även andra bloggares åsikter om foto, Eslöv, 2011, 100 år, solkullen
CG säger:
Jaaaa, Eslövsbilder igen! Det är så trevligt att få se dina bilder från den lilla staden och
nu lite modernare bebyggelse. De blir lite snyggare i dimma.
Hoppas på snar upptorkning av din lägenhet.
21 november, 2011 — 22:40
Susanne säger:
Jäpp, har jag lovat 100 inlägg så ska jag väl försöka hålla det – trots lägenhetsbekymmer. Dator, kamera och annat oundgängligt fick jag ju med mig till min väninna som jag bor hos tills allt är klart.
23 november, 2011 — 22:15
Lars Gudmundsson säger:
Du har fått fram en härlig stämning i bilderna. Området i utkanten är ju ett ställe jag sällan kommer till, även om det ligger ganska nära där min mamma bor.
/ Lars
22 november, 2011 — 3:43
Susanne säger:
Nej, känner man ingen där så kanske man inte så ofta kommer dit. Jag brukar cykla förbi lite då och då – men det beror nog mest på mitt jobb egentligen.
Och så glömde nog Lars länken till sin fina fotoblogg som huserar på nytt ställe: http://larsfotografier.blogspot.com/
23 november, 2011 — 22:17