Tisdagspromenad idag, efter jobbet. Och eftersom jag bara åt en tallrik yoghurt till lunch hann jag bli lite hungrig under promenaden. Samma var det för min kollega så vi tog helt enkelt vägen förbi glasskiosken i Trollsjöområdet.
Förresten, är det någon som säger kvällsmat numera? Middag är kanske det ord som används för den mat man äter på kvällen. Egentligen lite underligt eftersom middag betyder mitt på dagen. Och så var det ju när jag var liten – att middagen åt man vid lunchtid (ordet lunch användes inte alls) och kvällsmaten på kvällen – det hörs ju.
Nåja, jag blev i alla fall väldigt mätt på min kvällsmat i kväll: den här stora glasstruten.

Sven säger:
vilken är bäst, glassen i Trollsjön eller Boms Glassbar? Jag kör på Lunch till lunch och kvällsmat till kvällens måltid. 🙂
20 juli, 2021 — 20:30
Susanne säger:
Trollsjöns var fenomenalt god men jag har inte provat något liknande hos Boms. Fast egentligen föredrar jag glassen i Italien. 😉
20 juli, 2021 — 20:55